Математика
4 клас
Розділ: Множення і ділення багатоцифрових
чисел, що закінчуються нулями.
Тема. Усне
ділення круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа. Повторення ділення з
остачею.
Мета: повторити
з учнями ділення числа на добуток; ознайомити із застосуванням правила ділення
числа на добуток для усного ділення на двоцифрове та розрядне число;
удосконалювати вміння учнів розв’язувати задачі на пропорційне ділення;
повторити ділення на одноцифрове число, ділення з остачею; розвивати логічне
мислення, математичне мовлення, індивідуальні здібності учнів; виховувати
інтерес до вивчення математики, почуття колективізму.
Обладнання:
малюнковий план уроку, малюнки до рефлексії картки для усного рахунку,
зразок каліграфічної хвилинки, схема до задачі, індивідуальні картки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
– Діти,
математика – наука точна і серйозна.
Сьогодні ми
будемо:
Діяти – активно!
Думати –
оперативно!
Сперечатися –
доказово!
Для всіх
обов’язково!
Обіцяємо бути:
уважними, старанними, активними.
ІІ. Повідомлення теми уроку
– На
сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з усним діленням круглих багатоцифрових
чисел на розрядні числа та ділення з остачею.
– І працювати
будемо за таким планом:
1)
Усний рахунок.
2)
Хвилинка «Ерудита».
3)
Увага! Новина!
4)
Каліграфічна хвилинка.
5)
«Задачна» зупинка.
6)
Самостійна.
7)
Гра.
8)
Домашнє завдання.
9)
Підсумок. Рефлексія.
Малюнковий план
вивішується на дошці.
Рефлексія
настрою:
на дошці
з’являється три обличчя (веселе, сумне, нейтральне).
☺L
– Діти, оберіть
і намалюйте на полях своїх зошитів те обличчя, що відповідає вашому настрою на початку
уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та умінь
учнів
1. Метод
«Мозковий штурм»
Усні обчислення на картках.
1)
18:4, 34:7, 55:9, 52:7, 84:9.
2)
240:24 = 600:20 =
3200:8 =
8000:1000 =
120:3 = 42:3 =
44:2 =
800:200 =
2. Хвилинка «Ерудита»
– Ялина може жити 1200 років, а сосна – ½ цього
віку. Який вік сосни?
(1200:2 = 600 (років))
– Яка пташка
важить найменше і скільки саме? Найменша пташка корольок – її маса становить
1/200 частину від 1 кг.
Якою є маса пташки?
(1000:200 = 5
(г))
IV. Робота над новим матеріалом
1. Підготовча
робота.
– Яка дія
найчастіше зустрічалась у прикладах?
– Що робить дія
ділення із числом?
– Як називаються
числа при діленні?
2. Робота у
зошиті.
Каліграфічна
хвилинка
Зошит правильно
кладу
Ручку правильно
тримаю
Сиджу рівно, не
схиляюсь
І писати я
стараюсь
1 2 3 4 5 6 7 8
9 10 + - > < а b с
3. Пригадайте
властивості частки, а саме – спосіб ділення числа на добуток чисел.
а:(b·с) (а: b):с (а:с): b
4. Розв’яжіть і
порівняйте відповіді.
(Всі записують у зошитах, а три учні біля дошки.)
36:(2·3) 36:2:3 36:3:2
5. Колективна
робота №746.
Учні пояснюють принципи розв’язування різними способами.
6. Усне
пояснення зручного способу розв’язування № 747.
– Чи потрібно знати три способи ділення числа на добуток?
Доведіть своє твердження.
7. Практична
робота № 748.
(Розв’язують на дошці.)
36000 : (25·4) = 36000:100 = 360
720 : (8·3) = (720:8) : 3 = 90:3 = 30
960 : (24:2) = (960:24) : 2 = 40:2 = 20
– Які теоретичні знання використовувалися?
8. Пояснення
вчителя № 749.
Застосовувалися правила ділення числа на добуток для усного ділення на
двоцифрове та розрядне число.
168 : 28 = 168 : (4·7) = 168:4:7 = 6
56000 : 800 = 56000: (100·8) = 56000:100:8 = 560 : 8 = 70
9. Коментоване
розв’язування прикладів № 750.
Зразок: 270 : 45 = 270: (9·5) = 6
10.
Фізкультхвилинка.
V. Закріплення та осмислення знань
«Задачна»
зупинка
1. Робота над
задачею № 751
– Ознайомитись
із умовою задачі.
– Що відомо в
задачі?
– Чи можемо дати
відповідь на запитання?
– Чому? Доведіть
це.
|
Вантажність
|
Кількість рейсів
|
Загальна маса картоплі
|
І
машина
ІІ
машина
|
однакова
|
?
12
?
|
20 т
60 т
? т
|
Розв’язування
задачі на дошці.
– Як
переконатись, що задача розв’язана правильно?
2. Самостійна
робота
(перевіряється фронтально).
1 варіант
240 : 30 6300 : 900 7200 : 600
2 варіант
240 : 120 6300 : 300 3600 : 60
3. Гра
«Математична естафета»
(виконується на дошці. Завдання на карточках, які передаються учням).
1 ряд
2 ряд 3
ряд
23 : 4 = 5 (ост. 3) 30 :
7 = 4 (ост. 2) 48 :
9 = 5 (ост. 3)
51 : 7 =
17 : 4 = 56 : 9 =
18 : 5 =
22 : 5 = 18 : 7 =
43 : 7 =
58 : 6 = 34 : 4 =
25 : 3 =
80 : 7 = 70 : 8 =
Колективне підведення підсумків, визначення переможців.
VI. Домашнє завдання
№ 752, № 753
стр. 113.
VIІ. Підсумок уроку
– Повертаємося
до нашого плану.
– Що ми
виконали?
– Що пропустили?
Чому?
– Що нового ми
дізналися сьогодні на уроці?
Метод
«Незавершеної пропозиції»
– Я навчився …
– Я хотів би
більше…
– Виявляється,
що…
Метод «Мікрофон»
– Молодці, гарно
попрацювали!
– Продемонструйте
настрій з яким ви завершуєте сьогоднішній урок на полі зошита.
Чому так?
☺ L
|